Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słupsku uczestniczyli dziś w Marszu Żywych.
Projekt naszej placówki został oceniony przez organizatorów jako jeden z najlepszych w Polsce. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele szkół z wielu miast: ze Słupska, Koła, Lublina, Krakowa, Przemyśla, Łodzi, Tarnowskich Gór, Świnoujścia, Chełmna, Wałbrzycha, Łap, Kosowa Lackiego, Kielc, Nowej Soli, Żor i Stronia Śląskiego.
Szczególnym wyróżnieniem dla naszej szkoły oraz realizowanego projektu było zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz wraz z przewodnikiem. Podczas wizyty młodzież mogła zapoznać się z mechanizmami Zagłady, ze szczególnym uwzględnieniem polityki rasowej III Rzeszy, funkcjonowania gett, deportacji oraz systemu obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Poruszono również kwestie biurokratyzacji zbrodni, dehumanizacji oraz odpowiedzialności jednostki.
Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce kaźni, ale przede wszystkim przestrzeń pamięci o ludziach – ofiarach, które stały się symbolem największego ludobójstwa w historii świata.
Marsz Żywych przeszedł spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w Auschwitz I do obozu Auschwitz II-Birkenau. Żydowska młodzież z różnych krajów oraz uczniowie z Polski wspólnie upamiętnili ofiary Holokaustu, manifestując jednocześnie sprzeciw wobec antysemityzmu.
W wydarzeniu uczestniczyło około sześciu tysięcy osób. Marsz poprzedziła konferencja prasowa z udziałem osób, które doświadczyły antysemickich ataków m.in. w Bondi Beach, Manchesterze oraz Waszyngtonie. Obecni byli także Ocalali i ich rodziny, którzy w obliczu nasilenia antysemityzmu podkreślali znaczenie wzajemnej tolerancji i szacunku.
Jeden z Ocalałych uczestniczył w Marszu już po raz 22.
Uroczystość tradycyjnie odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), związanym z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma – w tym roku przypadała 14 kwietnia.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów, osoby, które przeżyły ataki na tle antysemickim, przedstawiciele organów ścigania i służb wywiadowczych różnych krajów, a także byli zakładnicy przetrzymywani przez organizację Hamas. W tegorocznym marszu uczestniczył również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Thomas Rose, który podkreślił, że miejsce będące symbolem bezsilności i cierpienia może dziś dawać siłę, głos, dumę oraz nadzieję.
Udział w Marszu Żywych był dla naszej młodzieży nie tylko ważną lekcją historii, lecz także głębokim doświadczeniem refleksji. Uczniowie mieli okazję zrozumieć symbolikę ciszy, milczenia, obecności i wspólnoty. Każdy mógł indywidualnie zastanowić się nad różnicą między wycieczką a marszem pamięci oraz nad znaczeniem świadomego uczestnictwa w takich wydarzeniach.
Na realizację projektu szkoła pozyskała środki w wysokości 15 465 zł.
Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Edukacji Narodowej, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, pracownikom Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, międzynarodowej organizacji March of the Living oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego ważnego wydarzenia.
FOTOGALERIA